Ο Κίνγκσλεϊ έκλεψε τη νίκη από την ΕΝΠ και γλύτωσε την Νέα Σαλαμίνα

Θεόδωρος Τσολάκης
Γράφει ο Θεόδωρος Τσιολάκης
[email protected]

Με τον Κίνγκσλεϊ Ονουέγκμπου να σκοράρει στα τελευταία λεπτά, η Νέα Σαλαμίνα γλύτωσε την ήττα από την ΕΝΠ. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Το σκορ άνοιξε για τους «βυσσινή» ο Αμπαρτσουμιάν στο 51’, όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Κίνγκσλεϊ και η Νέα Σαλαμίνα στο 87.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο αυτή που βρήκε την πρώτη μεγάλη φάση ήταν η ΕΝΠ. Στο 3', ο Ριέρα πέρασε κάθετη πάσα στον  Βαρέλα, αυτός γύρισε το γύρισμα εντός περιοχής στο Ρουσιά, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και έχασε μεγάλη ευκαιρία

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά καλός, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη φάση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κορέιρα, ο Κλέιμαν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός στο πρώτο μέρος ήταν καλός, απουσίασαν από αυτόν οι μεγάλες φάσεις. Έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος αυτή που μπήκε δυνατά ήταν η ΕΝΠ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 50' όταν το σουτ του Ρουσιά σταμάτησε στο δοκάρι του Κίσσα.

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ για την ομάδα του Παραλιμνίου.

Στο 51' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα, ο Αμπαρτσουμιάν έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Μετά το γκολ η Νέα Σαλαμίνα δεν αντέδρασε και ιδιαίτερα.

Στο 62' η ΕΝΠ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν σε προσπάθεια του Ρουσιά, ο Σέζαρ χωρίς να το θέλει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Φάνηκε τυχερή στην ατυχία της η Νέα Σαλαμίνα.

Μετά από την φάση με το δοκάρι, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και ήταν πιο απαιτητικοί. Όμως η ομάδα της ΕΝΠ αμυνόταν σωστά και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 80' η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, μετά από γύρισμα του Μαουρίσιο, ο Σίμπσον από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν.

Η πίεση της ομάδας του Πουρσαϊτίδη έφερε καρπούς. Έτσι στο 87' η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στην ισοφάριση, μετά από σέντρα του Κορέιρα, ο Κίνγκσλεϊ από κοντά, με το κεφάλι νίκησε τον Κλέιμαν.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν την ευκαιρία να κάνουν την ολική ανατροπή στο 91', όμως η κεφαλιά του Λαμπότ πέρασε ελάχιστα έξω.

Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σέζαρ, Νουρ, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ, Σαν Ρομάν (Μαουρίσιο 68'), Κωστή (Μαριάνοβιτς 55'), Λαμπότ, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (Σιαθάς 59').

Στον πάγκο οι Βεσελόφσκιμ Φουστάρ, Μαριάνοβιτς, Μαουρίσιο, Ρέινολντς, Παναγή, Σιαθάς, Δημητρίου, Νικολάου.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα (82'Κουμής), Θεοδώρου (91'Κολοκούδιας), Ουντότζι (75'Μαϊσουράντζε), Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Ρουσιάς, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Μουλαζίμης, Στάροκιν, Κουμής, Αγγελή, Ανδρέου, Κοσμά, Κολοκούδιας, Μαϊσουράντζε.