ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Το πάλεψε ο Εθνικός, τον λύγισε ο ΑΠΟΕΛ!

Σημαντική νίκη πέτυχε εντός έδρας ο ΑΠΟΕΛ με 2-1 στο ΓΣΠ απέναντι στον Εθνικό.

Η ομάδα του Αυγουστή προηγήθηκε με γκολ του Οκριασβίλι στο 45+2, ο Εθνικός ισοφάρισε με πέναλτι του Μάριου Ηλία στο 79', όμως ο ΑΠΟΕΛ είχε τον τελευταίο λόγο και με γκολ του Καρώ στο 87' πήρε μία δύσκολη νίκη με 2-1.

Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός μπήκε καλύτερα και στα πρώτα τέσσερα λεπτά έχασε δύο φάσεις με Φλοριάν και Ιωάννου, χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν.

Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε και αυτός φάσεις με Ντανίλο και Κβιλιτάια, να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στο 40' το ΑΠΟΕΛ σκόραρε με τον Σόουζα όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά εφτά λεπτά αργότερα ο Οκριασβίλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, αποτέλεσμα το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε στο ματς για να ισοφαρίσει. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους πίεσε ψηλά τον ΑΠΟΕΛ και προσπάθησε για το γκολ.

Στο 79' ο Μάριος Ηλία σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά από την παράβαση που έδωσε ο ρεφ Χριστοδούλου μετά από την παρέμβαση του VAR για χέρι στον Σάβιτς.

Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε ψηλά και έψαξε το νικητήριο γκολ, πράγμα που κατάφερε στο 87' μετά από φάουλ, ο Σόουζα με κεφαλιά πέρασε στον Καρώ και αυτός από κοντά έκανε το 2-1.

Στο 93' ο Εθνικός πλησίασε στην ισοφάριση, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Περατικός έκανε την κεφαλιά, όμως ο Σκουφέτ έβγαλε μία πολύ μεγάλη απόκρουση.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 2-1 και ανέβηκε στους έξι βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Σόουζα, Νταουσβίλι (48'Λουντέμο), Κβιλιτάια (78'Σατσιάς), Οκριασβίλι, Τσεμπάκ, Πολυκάρπου, Ζαμπάλα, Σάβιτς, Ντανίλο (41'Εφραίμ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ,50 Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Λουντέμο, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιαβαρά, Γουήλερ, Γιαννακού, Ντογκαλά, Φενερίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Xριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Περατικός, Ηλία Κ (72'Ασούμπρε), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Ιωάννου (65'Αράζ), Φλοριάν (72'Μ. Ηλία), Φόλπρεχτ, Χολ (90'Ελουντού).

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ηλία Μ, Ασούμπρε, Αράζ, Γκόρουπετς, Κυπριανού, Μωυσέως, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σατσιάς / Περατικός, Γκόρουπετς, Ασούμπρε.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος