ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Ιστορική νίκη με 3-1 για την ΠΑΕΕΚ στην παρθενική της παρουσία στην Α' κατηγορία!

Με το παιχνίδι ανάμεσα στον Εθνικό Άχνας και την ΠΑΕΕΚ άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta όπου η ΠΑΕΕΚ πήρε την πρώτη και ιστορική της νίκης με σκορ 3-1 στην Α' Κατηγορία. Για την ομάδα της Κερύνειας σκόραραν οι Νάντο, Κούρος και Δημητρίου. Για τον Εθνικό ισοφάρισε προσωρινά ο Γκόρουπετς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν... γεμάτο στο Δασάκι.

Ο Νάντο με κεφαλιά μετά από κόρνερ άνοιξε το σκορ στο Δασάκι στο 14ο λεπτό για λογαριασμό της ΠΑΕΕΚ και σκόραρε το πρώτο ιστορικό γκολ της ομάδας στην Α' κατηγορία. Για λογαριασμό του Εθνικού ισοφάρισε 3 λεπτά μετά ο Φολμπρεχτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η ΠΑΕΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Κούρου στο 23ο λεπτό, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ του ημιχρόνου.

Η ροή του παιχνιδιού έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες του Εθνικού για ισοφάριση, στο 79ο λεπτό ήρθε και το τρίτο γκολ για την ΠΑΕΕΚ με τον Δημητρίου, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Να σημειώσουμε ότι το γκολ αρχικά δεν μέτρησε όμως το VAR το έδωσε ορθά.

Εντεκάδες:

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Ντόλεζαλ (Τολεμές 45΄), Αράζ (Καρασάουσκας 57΄), Κουντόμπιακ, Ζάκπα (Ασούμπρε 71΄), Γκόρουπετς (Κυπριανού 71΄), Ιωάννου, Φόλπρεχτ (Μωυσέως 71΄), Χολ, Μ. Ηλία

ΠΑΕΕΚ:Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαχόρο, Φραγκέσκου, Δημητρίου, Κιντέλα, Χαραλάμπους, Τίμερμανς, Κούρος, Καπαρτής (Ενόχ 66΄), Βαρέλα (Μπάμπιτς 66΄)

Ασσίστ: Αράζ / Χαραλάμπους (2), Δημητρίου

Κίτρινες: Γκόρουπετς/ Πρόσεκ, Ντίας, Δημητρίου