Ο «κέρβερος» Φαμπιάνο κράτησε αήττητη την Ομόνοια στο ΓΣΠ!

Θεόδωρος Τσολάκης
Γράφει ο Θεόδωρος Τσιολάκης
[email protected]

Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ συνεχίζει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η Ομόνοια, καθώς αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό. Η νίκη με 2-0 των «ερυθρολεύκων» στην Ελλάδα ήταν αρκετή για να τους εξασφαλίσει την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ομόνοια στο ΓΣΠ στάθηκε παλικάρι και με τον Φαμπιάνο «κέρβερο» κατάφερε να μην χάσει. Ο κίπερ των «πρασίνων» ήταν με διαφορά ο καλύτερος του αγώνα, καθώς σε αρκετές φάσεις είπε «όχι» στους παίκτες του Ολυμπιακού και κράτησε το 0-0.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια μπήκε καλά προσπάθησε να βρει διαδρόμους και να εκμεταλλευτεί τα λάθη του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μπεργκ πίεσε ψηλά, όμως η ομάδα του Μάρτινς είχε την κατοχή. Ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή στα αρχικά στάδια του αγώνα στο 4’ με τον Ελ Αράμπι απέναντι από τον Φαμπιάνο να κάνει το σουτ και με τον κίπερ της Ομόνοιας να λέει «όχι». Οι «πράσινοι» είχαν και αυτοί την καλή τους στιγμή με τον Μπότεακ στο 32’, ο οποίος πήρε την μπάλα μόνος μέσα στην περιοχή, όμως την έχασε από τα πόδια του και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και βρήκε αρκετές φάσεις, με τον Φαμπιάνο να στέκεται «κέρβερος» της εστία του και να λέει σε όλες «όχι». Από την άλλη πλευρά η Ομόνοια δεν βρήκε και κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία να απειλήσει στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Μπεργκ πίεσαν ψηλά έτσι ώστε να αναγκάσουν τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν λάθος, όμως μάταια οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν με τον Καμαρά στο 60’, ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ξανά με σουτ απείλησε ο Ολυμπιακός με τον Χολέμπας, με τον κίπερ της Ομόνοιας να μπλοκάρει εύκολα. Η ομάδα του Μάρτινς στο 65 έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ. Σουτ του Μπουχαλάκη, κοντράρει η μπάλα, πάει στον Ελ Αράμπι, κοντράρει ξανά σε πόδια της Ομόνοιας, πάει στον Ρατζέλοβιτς και ο Φαμπιάνο με αυτοθυσία σε πρώτο χρόνο αποκρούει και σε δεύτερο μαζεύει την μπάλα. Από εκεί και πέρα η Ομόνοια δεν βρήκε τρόπο να γίνει απειλητική και ο Ολυμπιακός στο τελευταίο 15λεπτο έχασε και άλλες ευκαιρίες. Στο 77’ φάουλ του Βαλμπουενά, πάλι ο Φαμπιάνο είπε «όχι». Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μασούρας μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ και πάλι ο κίπερ της Ομόνοιας έκανε μεγάλη επέμβαση.

Ο Ολυμπιακός καλύτερος στο δεύτερο μέρος, είχε την υπεροχή, όμως βρήκε απέναντι του ένα πολύ καλό Φαμπιάνο, ο οποίος κράτησε στα χέρια του το μηδέν και έτσι ο αγώνας έληξε 0-0.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λάνγκ, Λούφντερ, Κούσουλος, Τζιωνής, Γκόμες, Παπουλής (Ασάντε 69'), Μποτεάκ, Ντούρις (Κακουλής 69')

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κίκο, Σενέ, Μαυρίας, Λοίζου, Κακουλής, Ασάντε

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (Μασούρας 74'), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο οι Τζολάκης, Φορτούνης, Καφού, Χασάν, Μπρούνο, Μασούρας, Σισέ.

Διαιτητής: Antonio Mateu Lahoz ESP

Βοηθοί: Pau Cebrián Devís - Roberto del Palomar

Τέταρτος: José Luis Munuera Montero ESP

Video Assistant Referee: Alejandro Hernández ESP

Assistant Video Assistant Referee: Ricardo de Burgos Bengoechea ESP