ΔΙΕΘΝΗ - ΕΛΛΑΔΑ

Ήττες για Λειψία, Λεβερκούζεν, το… χαρίζουν στην Μπάγερν!

Δεν τα κατάφεραν κόντρα σε Μάιντς και Βόλφσμπουργκ η Λειψία με την Λεβερκούζεν και έχασαν πολύτιμο έδαφος στην κούρσα του πρωταθλήματος, με την Μπάγερν να βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά και με παιχνίδι λιγότερο.

Την έκπληξη κατάφερε και έκανε η Μάιντς, που επικράτησε της Λειψίας με σκορ 3-2 , πανηγυρίζοντας μόλις τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ από την άλλη πλευρά οι «ταύροι» έχασαν έδαφος στη μάχη του τίτλου και έμειναν 4 βαθμούς πίσω από την Μπάγερν.

Η Λειψία κατάφερε και άνοιξε το σκορ με τον Άνταμς στο 15ο λεπτό, αλλά η απάντηση της Μάιντς ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας με τον Nιακατέ στο 24΄. Η ομάδα του Γιούλεν Νάγκελσμαν ωστόσο πήρε ξανά το προβάδισμα στο 30΄ με τέρμα του Χάλστενμπεργκ, αλλά ο αμυντικός της Μάιντς, Μουσά Νιακατέ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 35ο λεπτό.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μπο Σβένσον ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ, με τον Λεάντρο Μπαρέιρο να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στο 50΄, δίνοντας έτσι μόλις την δεύτερη φετινή νίκη στην ομάδα του.

Παράλληλα, μεγάλο διπλό πήρε και η Βόλφσπουργκ στην έδρα της Λεβερκούζεν με σκορ 1-0, χάρη σε γκολ του Ριντλ Μπάκου, από ασίστ του Στέφεν, στο 35ο λεπτό. Μάλιστα, με αυτή τη νίκη οι «Λύκοι» ανέβηκαν στην 4η θέση της Bundesliga σε ισοβαθμία με τις «ασπιρίνες», με 32 βαθμούς η κάθε ομάδα.

Την ίδια ώρα, η Άιντραχτ πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στην Αρμίνια στο Μπίλεφελντ με σκορ 5-1. Ο Άντρε Σίλβα με δύο γκολ και ο Κόστιτς με άλλο ένα έκαναν το 3-0 στο 33΄, πριν μειώσει ο Κόρντοβα σε 3-1 στο 36΄. Το 4-1 έκανε ο Νίλσον με αυτογκόλ στο 51΄ και το τελικό 5-1 ο Λούκα Γιόβιτς στο 75΄, ενώ είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή λίγο νωρίτερα.